نرم افزار صندوق فروشگاهی

 صندوق فروشگاهی و نرم افزار فروشگاهی

صندوق فروشگاهی چیست و چرا استفاده از آن ضروریست؟

  

امروزه استفاده از صندوق فروشگاهی از ضروریات راه اندازی یک کسب و کار فروشگاهی مستقل محسوب می شود.در حقیقت کلیه صاحبان مشاغل آزاد به اهمیت استفاده از یک نرم افزار جامع که امکان مدیریت بهتر انبار ،پرسنل،میزان خرید و فروش ،مدیریت صندوقداران و کلیه امور داخلی و خارجی فروشگاه را فراهم می کند،پی برده اند. دیگر استفاده از قلم و کاغذ برای محاسبه تعداد اقلام موجود در انبار یا میزان فروش ماهیانه فروشگاه تبدیل به امری محال گردیده است.افزایش روزافزون کاربرد فن آوری اطلاعات در کسب و کارها از یک طرف و افزایش سطح سواد صاحبان جدید این کسب و کارهای مستقل از طرف دیگر، باعث به کارگیری درست و مقرون به صرفه نرم افزارهای کاربردی و فروشگاهی گردیده است.

 

تاریخچه صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی و استفاده از نرم افزار فروشگاهی برای اولین بار توسط جیمز ریتتی پس از جنگ‌های داخلی آمریکا اختراع شد. او صاحب یک رستوران در دایتون، اوهایو، در ایالات متحده آمریکا بود، و می‌خواست از سرقت داراییش توسط کارکنان جلوگیری نماید. او مدل ریتتی (به انگلیسی: Ritty) را در سال ۱۸۷۹ - پس از دیدن یک ابزار که تعداد چرخش‌های پروانه در یک کشتی بخار را می‌شمرد- اختراع نمود. او با کمک برادرش جان ریتتی، در سال ۱۸۸۳ حق امتیازش را به ثبت رساند.

ثبت های مالی اولیه کاملاً مکانیکی بودند و قبض رسید ارائه نمی‌کردند. کارمند مجبور بود تا درهربار انتقال وجه به صندوق پول شمار مبلغ فروش را در ان ثبت نماید، و زمانی که کلید را بطور کامل در ان قرار می‌داد، کشو باز شده و زنگ می‌زد، و به مدیر خبر می‌داد که فروش در حال انجام است. ان ماشینهای اصلی چیزی جز ماشینهای ساده محاسباتی نبودند.

مدت کوتاهی پس از این ثبت اختراع، ریتتی از مسئولیت اداره کردن دو نوع کسب و کار خسته شد، به طوری که او تمام منافع خود را در تجارت صندوق فروشگاهی به شخصی بنام یعقوب اچ. اکرت ساکن شهر سین سیناتی در اوهایو امریکا، فروشنده ظروف شیشه ایی و چینی واگذار نمود، که شرکت تولید ملی را تاسیس نمود. در سال ۱۸۸۴ اکرت این شرکت را به جان اچ. پترسون فروخت، که ان را به شرکت صندوق پول شمار ملی تغییر نام داد و صندوق پول شمار را با اضافه کردن یک رول کاغذ به ان بهبود بخشید تا تراکنشهای مالی و فروش را ثبت نموده در نتیجه رسید ارائه نماید. هدف اصلی از اعلام وصول حفاظت از کلاهبرداریهای در حال افزایش بود.

 در سال ۱۹۰۶، مخترع چارلز اف. کترینگ، هنگام کارکردن در شرکت صندوق فروشگاهی ملی، یک صندوق فروشگاهی را با یک موتور الکتریکی طراحی نمود. طراح پیشرو، سازنده، تولید کننده، فروشنده و صادر کننده صندوق فروشگاهی که در سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ در لندن مستقر بود (و بعداً در برایتون مستقر شد) صندوق فروشگاهی گراس بود، که توسط برادران سام و هنری گراس تاسیس شد.

صندوق فروشگاهی انها بطور خاصی در زمان تبدیل به سیستم دهدهی در بریتانیا در اوایل سال ۱۹۷۱ معروف بودند، هنری یکی از مدل‌های معروف این صندوق ها را طراحی نمود که می‌توانست پولهای رایج را از £sd به £p تغییر دهد به طوری که خرده فروش‌ها می‌توانستند به راحتی ان را از یکی به دیگری تغییر دهند و یا بعد از روز دهدهی ان را تغییر دهند. اسویدا نیز دارای ثبت کننده‌های دهدهی آماده بود که خرده فروش‌ها بعنوان یک کلید خاص در روز دهدهی برای تبدیل استفاده می‌کردند.

 

مزایای استفاده از نرم افزار فروشگاهی

1-تسلط بر امور داخلی فروشگاه و موجودی کالاها و انبار

2-اطلاع از میزان فروش روزانه و ماهانه فروشگاه

3-تصمیم گیری بهتر با استفاده از گزارشات مرتبط و بروز

4-فروش بیشتر به واسطه ارائه خدمات بهتر به مشتریان نهایی

5-بهره مندی از نظم داخلی در فروشگاه

6-تسلط بر امور کارکنان و فروشندگان

7-اطلاع از وضعیت تامین کنندگان کالاها ومواد اولیه

8-کاهش هزینه های ناشی از عدم وجود اطلاعات

 نرم افزار صندوق فروشگاهی | صندوق فروشگاه زنجیره ایی

ویژگی های یک نرم افزار صندوق فروشگاهی چیست؟

 

1-جامع و یکپارچه باشد 

2-قابلیت اتصال با انواع سخت افزار ها را داشته باشد

3-دارای کاربری آسان باشد

4-نیازهای هر صنف را بطور تخصصی و کامل مرتفع سازد

 

5-بروز و همگام با جدیدترین فناوری ها باشد

6-دارای امکان گزارش گیری مناسب و تفصیلی باشد

7-امکان پشتیبانی از فروشگاه های زنجیره

8- امکان اتصال به پلتفرم های موبایل جهت گزارش گیری و فروش

 

بیشتر بخوانیم: نرم افزار اتوماسیون فروشگاه‌های آجیل و خشکبار 
بیشتر بخوانیم: راهکارهای مدیریت سالن های زیبایی

راهکار ها و روش های کار با صندوق فروشگاهی

 

راهکار شماره 1 صندوق فروشگاهی

این راهکار بسیار ساده ، مناسب فروشگاه هایی می باشد که نیاز یه انبار داری ندارند و فقط در پی مکانیزه کردن فرآیند فروش خود می باشند و می خواهند فاکتور مشتری را بصورت چاپی و در قالب فیش ارائه دهند.

الف-موارد کاربرد :

فروشگاه های کوچک و متوسط، سوپر مارکت های کوچک و متوسط

ب-نرم افزار مورد نیاز:

1- نرم افزار فروشگاهی نسخه متوسط ،نسخه پیشرفته و نسخه ویژه آریا (قابل ذکر است که نسخه های پایین تر قابلیت ارتقاء به نسخه های بالاتر را نیز دارا می باشند).

ج -سخت افزار های مورد نیاز:

1-یک دستگاه کامپیوتر یا پوز فروشگاهی

2- پرینتر حرارتی با پورت USB برای چاپ فیش در کنار صندوق

3-دستگاه بارکد خوان (اختیاری)

4- کشوی پول اتوماتیک (اختیاری)

این راهکار بسیار ساده و کاربردی می باشد و هم اکنون در بیش از هزاران فروشگاه که مشتری شرکت نوآوران سامانه پژواک هستند نصب و راه اندازی شده است. روش فروش نیز به این ترتیب می باشد که مشتری خرید خود را انجام داده و برای پرداخت به پای صندوق می آید. فروشنده به وسیله دستگاه بارکد خوان و یا به صورت دستی کالا ها را که قبلا در نرم افزار فروشگاهی آریا با ذکر آخرین قیمت تعریف شده اند ،انتخاب می کند و سپس دکمه چاپ را فشار می دهد. جمع کل قابل پرداختی به صورت فیش از پرینتر حرارتی کنار صندوق خارج شده و مشتری بر اساس آن مبلغ را پرداخت می نماید و فروشنده دکمه تسویه را فشار می دهد و پول را داخل کشوی پول اتوماتیک قرار میدهد.

 

راهکار شماره 2 صندوق فروشگاهی

این راهکار بسیار ساده ، مناسب فروشگاه هایی می باشد که علاوه بر کالاهای بارکدی و تعدادی دارای کالاهای وزنی نیز می باشند ودر پی مکانیزه کردن فرآیند فروش خود می باشند و می خواهند فاکتور مشتری را بصورت چاپی و در قالب فیش ارائه دهند.

 

الف-موارد کاربرد :

فروشگاه های کوچک و متوسط با فروش کالاهای وزنی، سوپر مارکت های کوچک و متوسط با فروش کالاهای وزنی ، قنادی ها و خشکبار فروشی ها ،سوپر پروتئین ها کوچک،متوسط و بزرگ

 

ب-نرم افزار مورد نیاز:

1- نرم افزار فروشگاهی نسخه پیشرفته و نسخه ویژه آریا (قابل ذکر است که نسخه های پایین تر قابلیت ارتقاء به نسخه های بالاتر را نیز دارا می باشند).

 

ج -سخت افزار های مورد نیاز: 

1-یک دستگاه کامپیوتر یا پوز فروشگاهی

2- پرینتر حرارتی با پورت USB برای چاپ فیش در کنار صندوق

3-دستگاه بارکد خوان (اختیاری)

4- کشوی پول اتوماتیک (اختیاری)

5-ترازوی دیجیتال با قابلیت چاپ بارکد

 

در این راهکار روش فروش به این شکل خواهد بود که کالای وزنی بر روی ترازو قرار می گیرد و متناسب وزن و قیمت تعریف شده کالا بارکدی به وسیله ترازو تولید خواهد شد .این بارکد در پای صندوق به وسیله بارکدخوان خوانده می شود و نرم افزار فروشگاهی آریا فیش مجموع را تولید خواهد کرد که از پرینتر حرارتی پای صندوق چاپ خواهد شد و میزان کالاهای ثبت شده و فروش رفته به طور اتوماتیک از انبار تعریف شده در نرم افزار فروشگاهی آریا کسر می گردد و ارزش ریالی آن به حساب صندوق اضافه خواهد شد.

 

 سخت افزار صندوق فروشگاهی

سخت افزارهای مورد نیاز برای صندوق فروشگاهی چیست؟

 

 

بارکدخوان

بارکد خوان - بارکد اسکنر

بارکدخوان وسیله ای الکترونیکی است که با تابش پرتوهای فروسرخ به بارکد کالا، نوع و اطلاعات مربوط به آن را تشخیص می دهد.از این وسیله در فروشگاه ها، انبارها و... استفاده می شود. دستگاه بارکدخوان ( بارکدخوان ) یك دستگاه الکترونیکی برای خواندن بارکدهای چاپ شده است. مانند یک اسکنر مسطح، شامل یك منبع نور، یک لنز و یک حسگر نوری تبدیل كننده پالس های نوری به الكتریكی است. علاوه بر آن، تقریبا تمام بارکدخوان ها شامل مدارات دریافت كننده بارکد و تجزیه و تحلیل داده های تصویر ارائه شده توسط سنسور و ارسال مطالب بارکد به پورت خروجی میباشند.

 

پرینتر حرارتی

پرینتر حرارتی (پرینتر صدور فیش)، همانطور كه از نام آنها نيز مشخص است، براي چاپ، از حرارت استفاده مي كنند. در حقيقت اين پرينترها دستور چاپ خود را با اثر حرارت برروي كاغذهاي حرارتي اعمال مي كنند. در فرايند چاپ حرارتي، كلمات يا تصاوير ، توسط اثر مستقيم حرارت برروي كاغذهاي حرارتي ايجاد مي شوند. در واقع المنت هاي حرارتي كوچك درون پرينتر انرژي الكتريكي را تبديل به حرارت كرده و آن را برروي كاغذ حرارتي كه به گرما حساس است، اعمال مي كنند تا كلمات و تصاوير بوجود آيند.

اين چاپگر های حرارتی به دليل تكنولوژي خاص بكار رفته در آنها از قيمت پايه بالاتري برخوردار هستند و نسبت به ديگر پرينترها گرانتر هستند ولي، هزينه هاي جانبي آنها، بسيار پايين مي باشد و ديگر، نياز به تعويض تونر و يا شارژ كارتريج و ... نخواهند داشت كه اين امر موجب مقرون به صرفه بودن اين نوع از پرینتر های حرارتی و طول عمر بيشترشان شده است و در نتيجه براي استفاده در فروشگاهها و رستورانها بسيار مناسب هستند. همچنين از آنجايي كه اين نوع چاپگرها فيشهايي با عرض 80 ميليمترچاپ مي كنند كاربرد فروشگاهي بيشتري دارند.

معمولا كاربران نرم افزارهاي رستوراني يا فروشگاهي و كساني كه از صندوقهاي فروش استفاده مي كنند، نياز به چاپ فاكتور در قالب فيش براي ارائه به مشتريان خود دارند. حال آنكه ديگر پرينترها، معمولا چاپ را برروي كاغذهاي A4 يا A5 انجام مي دهند. لذا استفاده از چاپگرهاي حرارتي علاوه بر بال بردن سرعت چاپ، هزينه هاي مصرفي چاپگر را براي دارندگان صندوق های فروشگاهی پايين مي آورد.

يكي ديگر از قابليتهاي اين چاپگرها ، امكان استفاده از آنها در محيطهاي كاري مانند آشپزخانه و يا انبار مي باشد. زيرا به لحاظ سخت افزاري، طوري طراحي شده اند كه در مقابل رطوبت و گرد و غبار مقاوم تر از ديگر چاپگرها مي باشند واين امر يك مزيت عالي براي يك پرينتر محسوب مي شود. قابليت نصب آسان وحتي ديواري، حجم كم، دوام زياد ، سرعت چاپ بالا ، برش اتوماتيك و تنوع رنگ و مدل از ديگر مزيتهاي اين نوع پرینتر ها بشمار ميرود.

{tab ترازوها دیجیتال}

تفاوت زیادی مابین ترازو دیجیتال و ترازوی قدیمی وجود دارد برای نمونه ترازو های قدیمی به صورت عقربه ای بوده و گاهی نیز سنگی و توزین بر اساس سنگ هایی صورت می گرفت که از جنس آهن بودند و در کفه ی سنگ آهنی با وزن مشخص قرار می گرفت و در کفه ی دیگر کالا توزین می گشت در نمونه های ترازوی عقربه ای نیز توزین با لودسلی که به نمایشگر عقربه ای اتصال داشت صورت می گرفت و وزن با عقربه ها تغییر می نمود . امروزه ترازوی دیجیتال دارای نمایشگر LCD و LED بوده که نتیجه ی توزین را به صورت اعداد در نمایشگر به نمایش در می آورد از سویی نیز علاوه بر توزین محاسبه قیمت کالای مورد توزین را نیز انجام می دهد و دارای حافظه ی کیبردی برای ثبت نام و قیمت واحد و در انتها محاسبه ی کل فاکتور را داشته و با صدور فاکتور فروش برای مشتری و ذخیره ی اطلاعات در حافظه ی دستگاه اطلاعات را به صورت روزانه ، هفتگی و ماهانه برای فروشگاه امکان انتقال دارد .

علاوه بر تمام قابلیت ها با تولید بارکد برای هر کالا امکان انتقال اطلاعات را به کامپیوتر از طریق بارکد خوان ایجاد نموده و در صورت تمایل فروشگاه در مدل هایی از ترازو نیز اطلاعات کالا را به صورت لیبل یا برچسب صادر نموده و امکان بسته بندی کالای توزین شده را نیز فراهم می آورد .

 

{tab صندوق فروش}

مکانیزه فروش یا POS (Point Of Sale) یک سیستم محاسباتی که برای ثبت ، محاسبه و کنترل عملیات بازرگانی از جمله فروش ، خرید ، دریافت ، پرداخت ، موجودی انبار و غیره در واحد های تجاری یا خدماتی استفاده می شود ، این سیستم ها به صاحبان کسب وکار کمک می کند تا ضمن ثبت عملیات تجاری خود بتوانند کنترل دقیقی بر نحوه عملکرد مالی واحد خود نیز داشته باشند و در نتیجه استفاده از آنها باعث کنترل بیشتر ، کاهش خطای انسانی و افزایش بهره وری می گردد . صندوق مکانیزه فروش متشکل از یک واحد سخت افزار مرکزی است که با بهره گیری از نرم افزارهای اختصاصی و همچنین اتصال به دستگاه های سخت افزاری جانبی همچون چاپگر ، اسکنر بارکد ، ترازو ، کشوی پول ، نمایشگرهای مشتری ، کارت خوان های مغناطیسی و… یک سیستم اتوماسیون مکانیزه فروش را تشکیل می دهد.

انواع صندوق های مکانیزه فروش:

1- Classic POS:

با ورود کامپیوتر به همه جنبه های زندگی افراد نسل جدیدی از پوزها به وجود آمد که ما آنها را کلاسیک پوز می نمامیم ، کلاسیک پوز ها در اصل کامپیوتر های تغییر شکل یافته ای هستند که در طراحی آنها سعی شده قطعات سخت افزاری به صورت یک سیستم یک پارچه و جمع و جور در کنار یکدیگر قرار گیرند ، این نوع از پوزها با بهر گیری از سخت افزارهای کامپیوتری امکان نصب سیستم عامل ویندوز و متعابقاً رنج وسیعی از نرم افزارهای مالی ، فروشگاهی را فراهم می کند ، اتصال به دستگاه های جانبی همچون چاپگر صدور فیش ، صفحه کلید قابل برنامه ریزی ، نمایشگر مشتری ، بارکد خوان از دیگر ویژگی های این دستگاه ها به شمار می آیند ، کلاسیک پوزها معمولاً مشتکل هستند از یک صفحات نمایش ۱۰” تا ۱۵” معمولی ، کی برد قابل برنامه ریزی ، محفظه خوابیده قطعات ، کشوی پول ،چاپگر صدور فیش و نمایشگر مشتری .

به دلیل استفاده از قطعات سخت افزاری داخلی کامپیوتر های شخصی در کلاسیک پوزها مشکلات احتمالی کامپیوترهای شخصی در این نوع از دستگاه ها به مراتب بیشتر دیده می شود ، زیرا محیط های تجاری و خدماتی دارای عوامل مخربی همچون گرد و خاک ، احتمال ضربه ، دمای متغییر ، نوسانات برق هستند و از سوی دیگر استفاده های طولانی مدت و بی وقفه در این محیط ها فشار دو چندانی به این سیستم ها وارد می کند. از این نوع از صندوق های معمولاً در سوپرمارکت ها و فروشگاه های خرده فروشی کوچک استفاده می شود .

مزایا :

1- امکان نصب سیستم عامل و نرم افزارهای مالی نسبت به ECR

2- اقتصادی بودن قیمت

معایب :

1- عدم اطمینان به کارکرد طولانی مدت

2- عدم مقاومت در مقابل عوامل مخرب محیطی همچون گرد و خاک ، پاشش آب و ضربه.

3- عدم امکان استفاده از نمایشگر های لمسی

4- هزینه های نگهداری بالا

5- مصرف برق زیاد

6- عمر مفید کوتاه

7- طراحی های قدیمی و جا گیر

3- صندوق مکانیزه فروش لمسی Touch POS :

جدیدترین نسل صندوق های مکانیزه فروشگاهی تاچ پوزها هستند ، این سیستم ها با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا تولید می شوند و عمدتاً از قطعات سخت افزاری صنعتی در تولید آنها استفاده می گردد ، طراحی این نسل از صندوق مکانیزه فروش با توجه به محیط استفاده از آنها صورت گرفته ، در واقع در این سیستم ها علاوه بر استفاده از قطعات سخت افزاری صنعتی ، دارای بدنه هایی ویژه و سفارشی شده برای محیط های تجاری و خدماتی هستند تا بتوان از آنها به صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته بدون هیچ گونه توقف استفاده نمود ، بهره گیری از صفحات نمایش لمسی ، طراحی یکپارچه ،جمع وجور و سفارشی شده و امکان اتصال به دستگاه های جانبی متنوع از دیگر ویژگی های این سیستم ها است

این سیستم ها با قابلیت نصب انواع سیستم عامل های ویندوز امکان نصب نرم افزارهای متنوع مالی ، فروشگاهی ،حسابداری را به کاربر می دهد وهمچنین با دارا بودن درگاه های متعدد امکان اتصال به دستگاه های جانبی متنوعی همچون چاپگر صدور فیش ، صفحه کلید استاندارد یا قابل برنامه ریزی ، بارکدخوان ، لیبل پرینتر ، کشوی پول ، نمایشگر مشتری ، نمایشگر دوم و غیره را فراهم می کند. همانطور که می دانید در صنعت سخت افزارهای IT هر روز مدل های جدیدی رونمایی می شود و مدل های قدیمی با توقف تولید مواجه می شوند ، یکی از استانداردهای استفاده از صندوق های مکانیزه فروش در دنیا ، بهرگیری از سیستم های مشابه برای ایستگاه های کاری متنوع است ، زیرا این موضوع کمک می کند که شما به سادگی سیستم ها را جایگزین همدیگر کنید و توقفی در فروش ایجاد نشود همچنین هزینه های تعمیرات و نگهداری را به شدت کاهش می دهد و امکان ارائه خدمات پس از فروش تا ۵ سال را برای این دستگاه ها فراهم می کند. را نسبت به رایانه های معمولی اشغال می نمایند و همچنین برق کمی مصرف می کنند. یکی از مهمترین ویژگی های صندوقهای مکانیزه فروشگاهی امکان اتصال آنها به شبکه و دستگاههای گوناگون از قبیل بارکد خوان، چاپگر صدور فیش و لیبل، ماوس، صفحه کلید و … می باشد.

تاچ پوز ها با بهره گیری از صفحات لمسی صنعتی احتیاج به صفحه کلید و ماوس ندارند، در نتیجه فضای بسیار کمتری از امکانات قابل افزایش به این صندوقها می توان به کارت خوان مغناطیسی و هوشمند، نمایشگر مشتری دو خط، سنسورهای تشخیص اثر انگشت، قرائتگر RFID، نمایشگر دوم و شبکه بی سیم می باشد. به جرات می توان گفت امروزه تاچ پوزها در صنعت خرده فروشی دنیا ، جزء لاینفک تجهیزات واحدهای تجاری و خدماتی هستند و جزء استانداردهای واحدهای تجاری و خدماتی محسوب می گردند.

کاربرد Touch POS :

این سیستم های کاربردهای متنوعی در صنایع خرده فروشی از جمله فروشگاه های زنجیره ای ، رستوران ها ، سوپرمارکت ها ، دپارتمان استورها ،فروشگاه های پوشاک ، فروشگاه های کالای توزینی (سوپر پروتین ، قنادی ، سوپر میوه و …. ) ، فروشگاه های آرایشی و بهداشتی ، داروخانه ها ، هتل ها ، مراکز تفریحی و گردشی ، سینماها ، پارکینگ های عمومی و غیره دارند . به طور کلی استفاده از پوز، باعث افزایش سرعت، کیفیت و سهولت در خدمات رسانی به مشتری و کاهش هزینه های شما در کوتاه مدت و بلند مدت خواهد شد.

مزایا :

1- طراحی سفارشی شده و یکپارچه برای محیط های تجاری خدماتی

2- تولید شده با استفاده از قطعات سخت افزاری صنعتی

3- بهره گیری از صفحات نمایش لمسی برای کارکرد آسان و سریع

4- مقاوم در برابر خطرات محیطی همچون گرد و خاک ، پاشش آب ، ضربه

5- عملکرد مطمئن و طولانی مدت

6- ۲ برابر طول عمر بیشتر نسبت به کامپیوتر های شخصی ، نوت بوک و All in One

7- امکان اتصال به رنج وسیعی از دستگاه های جانبی

8- مصرف برق پایین

9- هزینه های نگهداری پایین

معایب:

1- قیمت بالاتر نسبت به ECR ، Classic POS و کامپیوتر های شخصی

 

 

 

 

 

اطلاعات تماس

    • ادرس:تهران - خیابان مطهری- خیابان علی اکبری - بعد از میرزای زینالی - پ 11- ط 3 واحد 7

 

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…